Книги     IFD Магазин     CHRYSLER Collection
C H R Y S L E R   C L U B   B U L G A R I A
К Л У Б   НА   С О Б С Т В Е Н И Ц И Т Е   НА   А В Т О М О Б И Л И   О Т   Г Р У П А Т А   C H R Y S L E R   В   Б Ъ Л Г А Р И Я

Билет
3186
Chrysler 300

Препоръки за избор на 300C

Дискусия
Назад

Здравейте на всички във форума! Вече повече от година съм обсебен от красотата и дизайна на Chrysler 300C! Просто това е моята кола-мечта без капка съмнение. Знам, че има доста теми, засягащи въпросите, които и аз ще задам, но тъй като искам да се сдобия с максимално актуална информация, реших да създам нова тема smile
Така, ето и моите въпроси:
- Колебая се между 3.0 CRD и 3.5 бензин. Моля, ако има собственици и на двата варианта да изкажат своите мнения относно надеждност, с какви проблеми са се сблъсквали и изобщо всякаква полезна информация, която би била от полза за един новак сред тези красиви машини.
- Интересно ми е, как стои въпросът с поддръжката (финансово) на 300C през 2021г. Също така, има ли вече достатачно изграден широк пазар за части и т.н. Намират ли се лесно? Прекалено скъпи ли са?
- Голям въпросителен за мен е и автоматичната трансмисия, дали е здрава и надеждна? Имайки предвид, че повечето екземпляри 300C, които се предлагат на вторичния пазар в България, със сигурност ще са на по 200-250 000+км. Понеже никога не съм имал автоматик, този казус доста ме тревожи, защото съм изцяло в непознати води. Изчетох доста информация, че като цяло трансмисията Nag1, немска от Мерцедес, доста здрава и няма някакви сериозни проблеми, стига да е била поддържана коректно, разбира се.
-Също така, ще се радвам да дадете актуални разходи на автомобила от ваш личен опит.
-Интересно ми е има ли собственици на 3.5 бензин + LPG? Удачен ли е този вариант?
Благодаря предварително! Поздрави!

Дата на публикуване
1 |
Собственик на Chrysler 300C 5.7 HEMI 2005 г.

Здрасти колега, гледам, че си пуснал темата преди месец, но отговори няма. Аз от началото на годината съм собственик на 300С и от тогава членувам в този форум, но установих че членовете му сравнително рядко отговарят, може би защото тези автомобили не са толкова разпространени а и собствениците им не ги познават в детайли, а може и никой да не чете, аз като видях, че никой не ми отговаря и аз спрях да влизам.
Моят 300С е с 5,7 HEMI мотор и го карам на газ. Първоначално и аз мислих да взимам 3,5 бензин, но след консултации с разни майстори реших да си взема 5,7, защото според повечето мнения 3,5 ще харчи почти колкото 5,7, но ще върви по-малко, имайки в предвид че 300С е тежка кола (1800Кг+). Някой сега ще кажат как така 5,7 ще харчи колкото 3,5 ? Икономията на 5,7 идва от факта, че може да гаси 4 от цилиндрите си когато няма нужда от тях, но и тук си има особанности.
- А по твоя въпрос - според мен (аз не харесвам дизели, защото пушат) ако ще караш на газ 3,5 ще свърши работа, но до колкото разбрах докато проучвах този мотор има проблем с маслените магистрали - лесно се запушват, но ако си слагаш хубаво масло и разни добавки не би трябвало да имаш проблем. Ако не смяташ да слагаш газ, то тогава по-добре си вземи CRD, защото има доста голям въртящ момент и ще върви повече от 3,5, а и ще ти излиза по-евтоно от бензина. А ако ти се занимава да ремапваш, срещу 500-600 лв. можеш да му докараш още по-голям въртящ момент (по данни от разни сайтове, след ремап въртящия момент надминава дори и този на 5,7), но и разхода най-вероятно ще се повиши, а като сравня разхода на ГАЗ на моя 5,7 с този на CRD-то (без ремап) като пари излиза почти едно и също. Със слабите места на CRD не съм запознат, но като цяло дизелите обикновено са по-тежки за поддръжка, а и CRD на практика си е на Мерцедес, докато бензиновите са си американски. За повече сравнение можеш да изгледаш този клип:

- Относно поддръжката обичайните консумативи лесно се намират и не са по-скъпи от на всеки друг автомобил - въздушния и салонния филтър ти вървят по 20-тина лв. масления филтър - 10-15 лв. маслото за моя мотор е по-специално и съответно го поръчам от щатите и излиза по-скъпо, но за другите мотори е като на всеки друг автомобил. Интересното е, че нямам бензинов филтър (бил част от бензиновата помпа), предполагам, че и другите бензинови мотори ще са същата работа. Окачването предполагам, че е еднакво на всички 300С - многоточково. Аз лично предпочетох да рециклирам всички тампони на всички щанги и носачи и всички шарнири вместо да ги сменям с някакви кой знае къде пройзведени, защото майсторите ми ме увериха, че рецеклираните са по-здарви. Всичките тампони и шарнири + плавашите (скърцащи) втулки + тампони на стабилизиращата щанга ми струваха около 400 лв. + труда на майсторите и разни др. дреболии смяната на цялото окчване ми излезна около 800 лв. Амортисьори още не ми се е налагало да сменям, но и те лесно се намират, а и не са по-скъпи от на другите автомобили. Смених и предните накладки, както и тези на ръчната спирачка - комплекта предни накладки на TRW ми струваха около 100 лв., а комплекта за ръчната около 30-40 лв.
По въпроса с чатите които рядко се сменят там вече е друга работа. Частите за Крайслера не са скъпи, но с доставката до българия обикновено се оскъпяват почти двойно - примерно реших да сменям казанчето за антифриза, но държах да е чисто ново, ами с доставката от щатите ми излизаше около 340 лв, защото било с чепата форма. Хубаво че с много търсене успях да си намря някакво тайванско за 50 лв. Смених едната задна полуоска - с достваката от щатите ми дойде 340 лв. Сега ми се ще да сменя задните пружини, но понеже тук ги няма, заради това, че 300С е по-рядък и екзотичен ще трябва пак от щатите да дойдат, но докато там струват 200 лв. комплекта, докато дйдат до тук стават почти 400 лв. Иначе части има, а и доста онлайн магазини има вече които се занимават с внос на части за американски автомобили, и по моргите се срещат макар и по-рядко.
- За трансмисията и аз това разбрах - здрава и надеждна на Мерцедес. Моя Крайслер по километраж е почти на 300000 Км и проблеми със скоростите не съм имал, но все пак аз карам тази кола от няма и година. Обслужването на автоматика със смяна на букста която влиза в нея и с пълна смяна на маслото, а не както на повечето места със смяна само на половината масло, ми излезна заедно с маслото и работата 370 лв. До сега и аз все ръчни скорости съм карал, но съм доволен от автоматика - удобство си е. Само при изпреварване си иска свикване - обикновенно преди изпреварване с ръчни скорости сваляш една предавка на долу, изчакваш точния момент и тръгваш да изпреварваш, и при автоматика можеш да го направиш, но ако не ти се занимава ръчно а разчиташ изцяло на автомата, защото това му е идеята ще ти се наложи да предвиждаш лекото забавяне при сваляне на предавките преди изпреварване. Автоматика реагира бързо, но ако натискаш рязко и почти до долу педала га газта (така наречения "kick down"), но ако натискаш плавно и не до долу (както обикновено правя аз по навик от ръчните скорости) автомата в първия момент ще се зачуди и чак тогава ще свали с една или две предавки на долу, но това е въпрос на свикване, но това е нормално - все пак това е машина и не може като шофьора да предвиди какво ще се случи след 50-тина метра примерно, за да подготви правилната предавка от далече.
- За разхода - за двигателите за които питаш не мога да кажа, но при мен с това изключване на цилиндрите реално има три вида разход - градско, извънградско със завои и магистрално. На ГАЗ градско при плавно каране ми дава около 22-23 на 100 , извън града ако изкачваш някой проход примерно 18/100, а на магистралата със 100-110 Км ми дава около 13/100, а ако карам постоянно със 140 от Пловдив до Бургас ми дава 16/100. Интересното е, че ако махнеш процента повишение в разхода заради това, че се кара на газ числата които се получавт за разхода на бензин са много близки до каталожните данни за този автомобил, възможно е и за другите двигатели да е така.
- Последния ти въпрос - аз лично почти винаги съм карала на ГАЗ (имал съм и дизели рабира се) и според мен да си вземеш бензинов мотор и да му сложиш ГАЗ си е най-добрия вариант. Вярно че дизела заради турбината има голям въртящ момент още в ниските обороти, вярно е и, че можеш да го чипосаш и да изкарша повече мощност от него, а в същото време да си плащаш данъка за по-ниската мощност, но дизела пуши особенно след ремап, а и с нашите качествени горива и тези скъпи и финни дюзи ми се вижда като по-лош вариант. Давам пример - кротко каране по магистала, моя 300С ще изхарчи 13 литра ГАЗ по 1,40 лв = 18,20 лв. CRD по каталог му давт да изхарчи около 7 литра дизел по 2,50 = 17,50 лв., а в същото време моя 5,7 разполага с 340 коня, а CRD-то с 218 коня. Виж в града дизела със сигурност ще е по-икномичен, но реално повечето километри се изминават извънградско, а и с тези ЕКО категории кой знае какво ще измислят за вбъдеще - да не се окаже след някоя година, че не можеш да си караш колата в града. Иначе 3,5 преди 2010-та е инжекцион (не е с директно впръскване) и става на газ без проблем, мисля че за около 1500 лв. можеш да му сложиш сносна газова уредба.
Късмет с избора smile

Последно редактирано от Jordancho (13-12-2021 15:14:25)

Дата на публикуване
2 |
Бързи
връзки
Автомобили
Общност
Частни обяви
Проверете историята на
Вашия автомобил

МОДЕЛИ

Cheysler PT Cruiser
Chrysler Sebring
Chrysler 300
Chrysler Voyager

Всички

СПЕЦИАЛИЗИРАНИ МОДЕЛИ

Автомобили за полицията
Товарни и бизнес автомобили
ТОВА Е CHRYSLER

Информация за марката
Кратка история
Пълна история
Интерактивно представяне
Корпорацията
Последни новини
Сувенири и подаръци
Мобилни приложения

DriveSRT ®
Chrysler 300 SRT ®
КОМУНИКАЦИИ И ТЕХНОЛОГИИ

Uconnect ® Technology
SiriusXM Satellite Radio
Bluetooth ® Support

ЗА СОБСТВЕНИЦИ

Влезте в профила си
Моето превозно средство
Сервизни Ръководства
Сервизни отзовавания
Контактна анкета
ПОЛЕЗНО

Програма за достъпност
Горивна ефективност
Конкурентни сравнения
Брошури и каталози
Chrysler по света

НАМЕРЕТЕ

Намерете дилър
Търсене на информация
Клубни събития

© 2022   Крайслер Клуб България не е обвързан с FCA US LLC. Всички права запазени.
Достъпът до сайта е предмет на Декларация с Условия за ползване и Декларация за защита на Лични данни. Моля преди да ползвате сайта се запознайте с тях от менюто по-горе.
Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Mopar и SRT са регистрирани търговски марки на FCA US LLC. FIAT е регистрирана търговска марка на FCA Group Marketing S.p.A., използвана с разрешение.

За да получите пълна информация за покупка на нови автомобили, както и офертно ценообразуване, се обърнете към вашия дилър по регион : България

Вашите данни
Моля, прочетете текста до край и направете своя избор.

Научете повече относно нашата Политика за Лични данни и Интернет Бисквитки.

Тази информация се показва на вашето устройство, защото настройките на браузера ви предоставят възможност за ползване на някой ваши лични данни описани по-горе. С натискане върху бутона "Съгласен съм" ще затворите това съобщение, като декларирате съгласие за срок от 15 дни считано от днес, че ако продължите да използвате сайта с настоящите настройки ще ни предоставите описаните по-горе лични данни.

СЪГЛАСЕН СЪМ