Книги     IFD Магазин     CHRYSLER Collection
C H R Y S L E R   C L U B   B U L G A R I A
К Л У Б   НА   С О Б С Т В Е Н И Ц И Т Е   НА   А В Т О М О Б И Л И   О Т   Г Р У П А Т А   C H R Y S L E R   В   Б Ъ Л Г А Р И Я

Билет
2500
Общи технически дискусии

Зимна течност за чистачки и метанол!

Дискусия
Назад

Днес влязох в Кауфланд да си взема зимна течност за чистачки, че ми замръзна старата.
И какво беше учудването ми като видях, че на 5 от 6-те рафта с какви ли не марки /основно български/,
основното им съдържание е МЕТАНОЛ!
Аз си мислех, че това отдавна е забранено в шибаната ни родина!
На най-последния рафт, завряно в едни кашони и недокоснато от клиентите имаше някаква немска, една единствена, която беше с етанол, естествено на тройна цена спрямо останалите.
Понеже докато четях етикетите, видях че на никой не му прави впечатление съдържанието на тази крайно смъртоносна съставка,
и хората си взимаха щедро течност за 2-3 лв и си возят после семейството в колите,
просто искам да напомня, че
метанолът е ЕКСТРЕМНО отровен продукт - дори и при вдишване.
При използване на такъв продукт, който се пръска на стъклото, отделя изпарения, които са силно токсични.
Поглъщане само на една лъжица от тази гняс има фатален край или води до слепота в най-добрия случай.
Доколкото помня, преди няколко години цяло семейство загина от вдишване на пари от подобна течност.
Метанолът е забранен в цяла Европа за използване в течност за чистаки, нямам идея защо по магазините го има все още масово.
Пиша това, ако някой не е обърнал внимание, да го има предвид.

Дата на публикуване
1 |
От: София
Собственик на Chrysler Crossfire, 3.2 бензин, 2004 г.

Не се бях и замислял за тези неща и винаги съм купувал без да гледам. Мерси vkk1. Разгледах в нета и намерих малко инфо по въпроса от „24 часа”

===============================

При тревожно занижени изисквания, на пазара у нас се предлага течност за чистачки, съдържаща огромни количества токсичен метанол.

За да се предпазим трябва да се внимава с бутилките, на които пише, че  основната  добавка е метанол. На етикета трябва да има рисунка на череп с кости - това значи, че течността е силно отровна, тоест е произведена от метанол. Друга рисунка на пламък посочва, че въпросната течност е леснозапалима. Сред мерките за безопасност влизат и тактилни (релефни) знаци, които информират за опасността незрящите хора. Задължителна е и т.нар умна капачка, която не може да се отваря от деца.

У нас тактилните знаци и защитените капачки масово се пренебрегват от производителите. Почти всички фирми продават метанолова течност за чистачки в бутилки, в каквито е и минералната вода.

Формално те не нарушават закона, защото изискванията у нас са тревожно занижени. Някои фирми например продават опаковка по-малка от литър, но в концентрата има над 30% метанол. Други пък продават течността за автостъкла в пластмасови бутилки като за минерална вода, без капачката да е защитена за отваряне от деца. А на етикета е показано, че метанолът е под 20%. За справка по здравните норми метанолът е опасен, ако надхвърля дори 3 % в течността.

А у нас се продават „законно" с 10 пъти по-високо съдържание. Макар и с висок риск от отравяне, 2/3 от течността за чистачки на пазара е с метанол, вместо да се използва безвредният етанол. В интернет и в магазините токсична метанолова течност за автостъкла почти винаги е на промоция. Производители на опасната за здравето течност има и в Долно Камарци, и в София, Русе, Пазарджик, Бургас и къде ли не. Защото печалбите от метанола са доста големи.

В материала се дава пример със ситуацията в САЩ, където се взимат сериозни мерки срещу метанола.  Там има национален телефон, който директно свързва потърпевшия с най-близкия център за контрол на отравяне. Отсреща на горещата телефонна линия експерти по отравяне  дадат инструкции. В редица европейски държави също вече изключват продажбата на метанол в стоки на дребно. Освен регулаторната рамка на ЕС всяка страна допълнително сама ограничава употребата на опасния метилов алкохол в бита, коментира д-р Бисер Георгиев, специиалист по вътрешни болести пред „24 часа”.

Той дава и няколко примера: Дания, където използването на метанол се регулира от 33 законодателни наредби е въвела горещ телефон Poison Control с незабавни указания какво да се предприеме в случаи на токсични отравяния. Италия, Полша и Финландия са за по-големи ограничения в използването на метанол в домакински продукти и за забрана да се продават стоки за широко потребление, съдържащи над 3% метанол. Течностите за чистачки изцяло попадат в тази категория, посочва лекарят.

А последиците от метанола са тежки - главоболие, световъртеж, гадене и повръщане, губене на зрение, увреждане на централната нервна система, смърт. Той може да попадне в организма през кожата при допир и при вдишване, когато вентилационната система на колата вкарва токсичните пари в купето.

Последно редактирано от kaloian74 (06-01-2016 07:45:09)

Дата на публикуване
2 |
От: Бургас
Собственик на Chrysler Voyager 2.5TD 2000г.
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 2006г.

Благодарско колега VKK1. Лично аз следя за това течноста ми да няма метанол, но в БГ всеки гледа цената и сляпо се доверява че щом се продава значи всичко е ОК. И понеже съм редовен клиент на Кауфланд и моята течност е от тази която ти си купил. Някой ще каже ами какво очакваш от хипермаркет за хранителни стоки, но там поне спокойно прочитам етикетите. В повечето магазини за авточасти и аксесоари /да не засегна някой/ работят неквалифицирани и некомпетентни хора. Не искам да ги засегна но те си хвалят тяхното, както и по въпроса за двигателните масла  "ама това масалце е много хубаво,ама му дават еди си колко хиляди км и ти излиза по тънко като не го сменяш и т.н."  Сигурно почти всеки колега ги е чувал тези неща. По добре да се консултирам със съфорумци и да попрочета какво пише в дебелите книги отколкото да се доверявам на нелоялни търговци. Просто в БГ трябва да разбираш от всичко и да знаеш всичко за да не те пързалят.
И за да не съм толкова черноглед има и коректни сервизи и търговци , но просто  ти трябва късмет за да попаднеш на тях.

Дата на публикуване
3 |
Собственик на Chrysler Voyager 2.5 TD, 1996г

Процока от домашна ракия му е майката !!! Три в едно - много добро : Хем нема да замръзне , хем хубаво мирише , хем нема да ни отрови !!!

http://www.chryslerclubs.com/bg/forum/img/smile/29.gif

Дата на публикуване
4 |
Бързи
връзки
Автомобили
Общност
Частни обяви
Проверете историята на
Вашия автомобил

МОДЕЛИ

Cheysler PT Cruiser
Chrysler Sebring
Chrysler 300
Chrysler Voyager

Всички

СПЕЦИАЛИЗИРАНИ МОДЕЛИ

Автомобили за полицията
Товарни и бизнес автомобили
ТОВА Е CHRYSLER

Информация за марката
Кратка история
Пълна история
Интерактивно представяне
Корпорацията
Последни новини
Сувенири и подаръци
Мобилни приложения

DriveSRT ®
Chrysler 300 SRT ®
КОМУНИКАЦИИ И ТЕХНОЛОГИИ

Uconnect ® Technology
SiriusXM Satellite Radio
Bluetooth ® Support

ЗА СОБСТВЕНИЦИ

Влезте в профила си
Моето превозно средство
Сервизни Ръководства
Сервизни отзовавания
Контактна анкета
ПОЛЕЗНО

Програма за достъпност
Горивна ефективност
Конкурентни сравнения
Брошури и каталози
Chrysler по света

НАМЕРЕТЕ

Намерете дилър
Търсене на информация
Клубни събития

© 2020   Крайслер Клуб България не е обвързан с FCA US LLC. Всички права запазени.
Достъпът до сайта е предмет на Декларация с Условия за ползване и Декларация за защита на Лични данни. Моля преди да ползвате сайта се запознайте с тях от менюто по-горе.
Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Mopar и SRT са регистрирани търговски марки на FCA US LLC. FIAT е регистрирана търговска марка на FCA Group Marketing S.p.A., използвана с разрешение.

За да получите пълна информация за покупка на нови автомобили, както и офертно ценообразуване, се обърнете към вашия дилър по регион : България

Вашите данни
Моля, прочетете текста до край и направете своя избор.

Научете повече относно нашата Политика за Лични данни и Интернет Бисквитки.

Тази информация се показва на вашето устройство, защото настройките на браузера ви предоставят възможност за ползване на някой ваши лични данни описани по-горе. С натискане върху бутона "Съгласен съм" ще затворите това съобщение, като декларирате съгласие за срок от 15 дни считано от днес, че ако продължите да използвате сайта с настоящите настройки ще ни предоставите описаните по-горе лични данни.

СЪГЛАСЕН СЪМ